H.P. Lovecraftova hororová filmotéka

18. září 2014 v 22:49 | Lu.Blueberry |  Horrors
Zde je slibovaný článek o filmech dle předloh H.P.Lovecraftových děl.
Nevím o panu H.P. Lovecraftu tolik, jako o mém drahouškovi Stephenu Kingovi, ale přečetla jsem několik jeho povídek a shlédla několik filmů dle jeho děl.
Právě o těchto 4 filmech bude článek pojednávat a budou tam i odkazy(*) na online shlédnutí!
Hezky se bavte, provedu vás těmito podivuhodnými a fantaskními příběhy.


Tenhle snímek se mi líbil ze všech nejvíce. Naprosto vystihuje tu tajemnost, iracionalitu a děs v jeho příbězích. Jedná se o jednu hlavní linii se třemi vedlejšími liniemi. Pan H.P.Lovecraft se dostane do knihovny ke knize Necronomicon. Tajemná a temná kniha plná magie. V ní se nachází právě 3 další příběhy a každým příběhem je Lovecraft blíže zlu.
První příběh je o oživování bližních. Zdrcený muž může díky kouzlům vrátit život své ženě a synu.Avšak... stojí mu to opravdu za to?
Druhý příběh se týká oddalování smrti a třetí je typicky "Lovecrafťácký" o vetřelcích žijících pod zemí. (Typicky Lovecrafťácký je dle mě takový, který obsahuje spoustu příšer, nechutných a slizkých předmětů, toulání se uličkami pod zemí a iracionální pointu).
Po přečtení všech tří příběhů se začne na zemský povrch dostávat obaváné zlo...
Příběhy se spojují v tom, že nikdy není v ničím zájmu zahrávat si s daným osudem.

Mám ráda staré hororové snímky a tehdejší efekty. Člověk ví, že ty masky a monstra někdo doopravdy vytvářel a není to jen počítačově vytvořené O:)

Tak tento film se mi opravdu moc líbil. Skvělý námět a zpracování! Dva vědátoři sestaví rezonátor, který má povolit uzdu vašim smyslům a schopnostem. Člověk se tak dostává do jiné dimenze a vnímá mnohem více své okolí. Jeden z vědátorů při pokusu zahyne. Ovšem ne na dlouho. Když je druhý vědec svou psychiatričkou donucen k zopakování pokusu s rezonátorem, dostanou se všichni do jiné dimenze a setkávají se s druhým vědcem...Ten již ovšem není člověkem a postupem času ani ničím, co by člověka připomínalo. Tím začíná boj s tajemnem...

Film i námět se mi líbil, ale byl tak trošku mdlý a stačilo mi vidět jej jednou. Přiznávám se, že jsem si ho teď musela proklikat, abych si přesně vzpomněla o čem byl.
Jde o mladého muže, který se začne schovávat před svou ženou a v utajení, v "zahradním domku", začne dělat pokusy. Zahrává si s magií a kouzly, jelikož jeho předek byl mocný čaroděj. Postupně své pokusy přesouvá do jiného domu a v podzemí se začínají rodit děsivé, slizké a ohavné nestvůry. Ženě pomáhá soukromý detektiv vyřešit tento problém a čelí zlu tváří v tvář.

Nejméně líbivý film, ale příběh rozhodně geniální. Vypráví o městě, pod jehož hřbitovem žije rasa ghoulů, kteří dlouho terorizovali obyvatele. Hlavní postava se rozhodne zničit podzemí hřbitova a smést tak jejich rasu z povrchu Země. Bohužel ve špatnou chvíli na špatném místě se setká několik osob. Bývalý trestanec, který si chce vyzvednout zakopané peníze na hřbitově. Lidé, kterým peníze doopravdy kdysi patřily a naše hlavní postava. V tu chvíli se všichni ocitají na území ghoulů na hřbitově a v temné noci...

Ještě takový dodatek pro ty, které by to mohlo zajímat
Lovecraft dle mého píše opravdu zajímavým způsobem. Někoho zaujme a něoho odradí. Mě v některých povídkách utahával zdlouhavými popisy a nulovou "akcí". V jiných naopak dokázal naprosto probudit fantazii a vyděsit v mých představách.
Velice se mi líbí povídky, které jsou psané formou dopisů. Dopisování si mezi dvěma lidmi a postupná gradace děje.
Nedá se říct, že bych mu přišla na chuť, ale rozhodně to s ním nevzdám a při nejbližší příležitosti si ráda přečtu nějaký další příběh...
Je pro mne velice těžké mluvit o jeho díle a spisovatelství. Nedovolím si říct nic špatného jen proto, že například zatím nedokážu pochopit jeho styl a způsob myšlení :)

PS: Jeho nejznámější filmovou adaptací je Re-Animator, ale ten bohužel není nikde ke shlédnutí a nechtěla jsem vás tím navnadit. Ovšem stojí za stažení a myslím, že by ho měl každý znát ^^ Je to dle mě klasika... Existuje ještě film Návrat Re-Animátora, ale to již není úplně ono.

Děkuji těm, kteří dočetli až sem :) Snad se vám článek líbil a nemusíte se bát komentářů ;)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Orida Orida | Web | 12. října 2014 v 22:35 | Reagovat

Považujem sa za fanúšika Lovecrafta, ale nikdy mi ani nenapadlo zháňať filmy podľa jeho tvorby :-O Vďaka za objasnenie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama