Údržba a čištění štětců při olejomalbě

26. února 2015 v 14:11 | Lu.Blueberry |  Creation
Štětce jsou asi nejpoužívanějším nástrojem k malbě, ať už to jsou natěračské, ploché, zakulacené, kulaté, vějířovité, tenké štětce (tzv. rigger) nebo štětce s kratšími chlupy (tzv. světla), o všechny bychom se měli starat, aby nám vydrželi co nejdéle.
Obzvláště při práci s olejovými barvami bychom se štětcům měli věnovat. Pokud bychom na nich nechali barvu déle (bez terpentýnu nebo oleje), tak je můžeme rovnou vyhodit. Štětec by šel očistit, ale dost by ho to poškodilo - vytrhané a poničené chloupky.
Začnu tím, co byste měli mít při malování u sebe. Na čištění štětců budete potřebovat nějaký nepoužívaný hrneček/sklenku/plechovku, kde budete mít olejový terpentýn (měl by být olejový, syntetický poškozuje štětiny i barvy) na oplachování štětců od barvy. Nenechávejte štětce v terpentýnu "stát", pomačkáte si je a už nebudou mít své vlastnosti (ovšem existuje trik, kterým je můžete jakž takž opravit, později napíšu). Měli by případně ležet štětinkami v terpentýnu a rukojeť by měla být vedle, aby se zbytečně neničila.
Štětec od barvy nejdříve otřete do novin, poté zbytky barvy opláchněte v terpentýnu a osušte v hadru. Pokud s ním již nebudete dále malovat, je dobré jej ještě poté umýt vodou a mýdlem (tuhým, které byste měli mít speciálně pro tyto účely). Buď si mýdlo naneste do dlaně, kde štětec čistěte krouživými jemnými pohyby a nebo přímo na kostce mýdla tím stejným způsobem. Když máte v plánu jej ještě použít, nemusíte ho tak důkladně čistit, jen ho prozatím nechte ležet v terpentýnu.
Nedoporučuji mýt štětce v porcelánových umyvadlech - zanechává to stopy.

Mám tu jednu vychytávku, která je i šetrná k životnímu prostředí a ekonomická. Což se mi móc líbí :3 :D
Jedná se o tyto nádobky pro čištění štětců. Dá se lehce vyrobit i doma, ale ani v obchodě není nijak drahá... Mně se moc líbí ta pružinková, vypadá tak staromódně :3 Její použití je jednoduché. Ve spodní nádobce je nalitý terpentýn, štětce se zaháknou do pružiny nebo do zobáčků (na fotce níž), očistí se a nijak nenamáháte štětiny. V případě potřeby zase vyháknete a pokračujete. Barva je těžší než terpentýn a tak se usazuje na dně nádobky.
A co je na tom ekologického?
Já k tomu používám ještě jednu skleničku s víčkem, kam terpentýn přes filtrační papír (třeba z kávovaru) nebo starou látku přelívám. Několikrát to opakuji dokud se nezbavím veškerých nečistot v terpentýnu (malé částečky ale vždy zůstanou) a poté mám zase čistý terpentýn, který mohu znovu použít. Není totiž moc ekologické lít terpentýn po malování do odpadu, nedej bože na zahradu :D Sice musím vyhodit filtrační papír s barvou, ale to již není tak hrozné jako kdybych to měla vylít celé.
A ekonomické je to prostě proto, že si ušetříte terpentýn...

Samozřejmě to takhle můžete dělat i jen ve dvou nádobkách s víčkem. Přelévat z jedné do druhé. Ale u tohoto je ještě výhoda držáčků štětců :) .
Není to žádná zvláštně namáhavá péče a vaše štětce budou stále kvalitní a použitelné :)
Štětce byste vždy měli nechat volně vyschnout na vzduchu a skladovat ve vodorovné pozici, aby se štětinky neohýbaly a nebo v nějaké "váze" štětinami nahoru.
Slíbila jsem vám ten typ, jak opravit zohýbaný štětec - Když štětce myjete, pořádně do nich nechte vsáknout vodu a poté je omotejte papírovou páskou. Papír navlhne a jak bude poté schnout, bude formovat štětiny do původního tvaru.

Snad článek někomu pomůže a zachrání život pár štětcům :'D :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kaja Kaja | 7. června 2016 v 9:11 | Reagovat

Servisní balíček pro kávovar různých značek:

http://coffee-service.cz/servisni-balicek/

2 Luis Luis | 30. dubna 2017 v 11:41 | Reagovat

Zdravím a prosím o radu. Štětce namočené do terpentýnu zůstaly ve skleničce zapomenuty delší doby mimo civilizaci. Z terpentýnu se stalo něco jako med :-) Mýdlo a voda na to nefunguje a zatlapal jsem si i ruce. Nejde to dolů a benzín nemám zrovna po ruce.
Půjdou tyto štetce nějak zachránit?
Díky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama