Duben 2016

Jak jsem se prala s úzkostí

21. dubna 2016 v 19:44 | Lu.Blueberry |  About me
Přemýšlela jsem delší dobu, zda mám tento článek napsat. Rozhodla jsem se, že něco tedy sesmolím, protože věřím, že by to někomu mohlo pomoci - zjištění, že v tom není sám a že je to normální.
Mluvím o "panické poruše" a stavech úzkosti a depresí. Podobný článek už je u mně na blogu zde a právě dle nejčtenějších článků jsem si všimla, že tenhle je dost vyhledávaný a čtený. Je to spíše takové seznámení s těmito stavy - co je provází, proč vznikají a jak se jich nejlépe zbavit.
Tentokrát chci ale převyprávět mé zkušenosti a popsat dané situace, které mi dělaly problém. Dokonce mi i doteď dělalo problém o těchto stavech mluvit, protože se mi ty pocity vracely, ale teď už je umím zahnat a ovládnout a můžu vám to celé odvyprávět.
Tak tedy, jdeme na to.

Hororová filmotéka 2016 podle Lu

1. dubna 2016 v 9:48 | Lu.Blueberry |  Horrors
Pokud máte rádi horory, tak bych vám ráda doporučila pár snímků, třeba budeme mít stejný vkus :)
Nejsou to všechno horory roku 2016, ale mohou být i starší a já je viděla až teď, tak se nezlobte a nepindejte :D

Začala bych určitě u Crimson Peak - Purpurový vrch.
Je sice z 2015, ale bylo to ke konci roku, takže... No, nicméně jsem zase dlouho odmítala jej vidět. Měl všude hodně trailerů, reklam a já prostě takové věci jako na truc odmítám :D Ale když jsem se nudila v práci, venku krásně pršelo a nebylo co dělat, pustila jsem si nějaký horor pro navození ještě děsivější atmosféry. A můžu říct, že atmosféru tenhle film opravdu má. A perfektní. Miluji temné a absurdní prostředí, jako navozuje ve svých filmech třeba Tim Burton (Střihoruký Edward - starý, temný dům, polorozpadlá střecha, zvláštní zahrada, apod.). No a v Purpurovém vrchu se toho nabažíte až až.
Lepší herečku a herce pro tuto roli nemohli najít než - Mia Wasikowska a Tom Hiddleston. Oboum ta role padla jak ušitá.
Ve zkratce se sir Thomas pokouší získat peníze na svůj "projekt" těžby u jedné společnosti. Když se mu to nepodaří, pokusí se alespoň získat slečnu Edith, dceru vedoucího společnosti. Edith se Thomas líbí a naopak. Po brutální vraždě svého otce se uchyluje do náručí Thomase a odjíždějí spolu na Purpurový vrch. Purpurový vrch je rozlehlé sídlo uprostřed ničeho. (Tady právě začíná ta ponurost a tajemnost!) Uprostřed ničeho, ale naopak uvnitř zchátralého sídla je toho až moc k objevení. A Edith postupně všechna tato stará a pohřbená tajemství odhaluje.
Další horůrkovou zajímavostí a poměrně raritou je Southbound. Taky je to 2015, ale ke shlédnutí přišel až v roce 2016.
Tenhle typ filmu musíte mít rádi nebo vás prostě bavit nebude ani kdyby tam hráli vaši nejoblíbenější herci. Není to ani tak film, jedná se spíše o 5 různých příběhů navazujících na sebe. Ale ne nijak zvlášť, většinou jen jednou scénou a jedním střihem. A konečný příběh je uzavření celého kruhu, tedy prvního příběhu. První příběh (a i ten uplně závěrečný) je o mužích, kteří se snaží utéct svému hříchu a přeludům. Ocitají se v jakémsi očistci. Na tento navazuje druhý příběh o třech dívkách, které projíždějí pouští a vydávají se na výlet. Uprostřed prázdné pouště se jim porouchá auto a ony musejí čekat na něčí pomoc. Ta se dostaví poměrně brzy, ale rozhodně to není pomoc ve správném slova smyslu. Jedna rodina je bere do svého domu a tam jim nabídne naprostý "komfort". Jedné dívce se podaří utéct z pomatené rodiny a tím se bohužel stává hlavní postavou třetího příběhu. Na opuštěné silnici v poušti ji srazí muž. Ten se její život pokusí zachránit za každou cenu. Volá záchrannou službu a ta ho navede do nejbližšího města. Do nejbližšího opuštěného města a do opuštěné nemocnice, kde se bude dívku pokoušet "záchranit" podle pokynů "doktora" v telefonu. (Tenhle díl je z hlediska brutality asi ten nejhorší! A nejlepší :D). No doktorské postupy jsou tu opravdu zvláštní a dívce tato lékařská péče zrovna moc nesvědčí... Tímto se dostáváme do čtvrtého příběhu v tom samém opuštěném městečku. Starší muž přichází do tohoto městečka, aby zde našel svou sestru, která zde zmizela už před 13 lety. Nachází jí v podivné společnosti lidí a nakonec je jeho pokus o záchranu marný. Poušť vás vždy dostane. A pátý poslední příběh je začátkem prvního příběhu a dozvídáte se tak důvod pronásledování mužů jejich osudem.

Zřejmě to zní pomotaně, ale věřte mi - dává to smysl :D Tady máte odkaz k online shlédnutí Southbound.
Líbilo se mi to, protože v dnešní době už nikdo takovéhle věci moc netočí. Tyhle "pomatenosti" se točily spíš dříve a dnes jim mnoho lidí na chuť nepřijde. V některých okamžicích mi to připomínalo Lovecraftovy zápletky nebo Creepshow od Kinga.

Za zmínku stojí nový Sinister 2. Nebylo to už tak dobré jako první díl, ale rozhodně to nebylo špatné. Online film.

Pokud se vyžíváte v kanibalismu a filmech o tom, jak lidé z džungle pojídají a mučí lidi z naší civilizace, tak prosim - film Green Inferno - Zelené peklo - je přímo pro Vás. Já tyhle filmy přímo nesnáším, ne že by byly o ničem. Ale já prostě nesnesu film plný takovéhle brutality a musím uznat, že představa domorodců v džungli mě opravdu děsí. Tenhle film zde "doporučuji" proto, že jsou tam dobré scény - ztroskotání letadla, šokovaní lidé po havárii, strach a pocity úzkosti a mnoho dalšího - všechno je tak reálné. Což mě na tom děsí nejvíc a vážně se mi přitom svírají útroby. Musela jsem na tenhle film koukat na dvakrát, jelikož to prostě nesnesu a je mi z toho zle.
Začíná to skupinou aktivistů, kteří se snaží zachránit deštné pralesy. Po vykonání aktivistické činnosti letí zpět do civilizace a právě tento let je pro ně osudný - ztroskotají uprostřed doslova zeleného pekla. Pár minut na to už jsou někteří pozabíjeni domorodci a zbytek odveden do jejich osady. A zbytek už si domyslíte - nervydrásající boj o přežití, odporně brutální a nepříjemné gore scény. No, tak přeji hezkou podívanou - já už nikdy více :D Tady to máte online.

Nakonec zmíním pro odlehčení komediální horor Freaks of Nature.
Pokud máte rádi horory, které nejsou tak uplně horory, ale spíše se u nich i pobavíte, tak doporučuji tenhle film.
Ve městečku v poklidu a míru spolu žijí společně zombíci, vampýři a lidé. Dokud se ovšem něco mezi nimi nepokazí a začnou po sobě jít. Ale sjednotí je poté jedna věc - k celému tomu se přidají mimozemšťané a pak to začíná nabírat na obrátkách. Online ke shlédnutí.

Pokud jste viděli nějaký dobrý film, budu ráda, když se ozvete v komentářích :)
Hezky se bojte!