Prosinec 2016

Noční můra v Elm Street

10. prosince 2016 v 10:16 | Lu.Blueberry |  Horrors
Noční můra v Elm Street
Kultovní horor z roku 1984 od režiséra Wes Cravena, který ovlivnil hlavně slasherový žánr filmů. Hlavní postavou je Freddy Krueger - školník místní školy a ironicky vrah dětí. Žil a zemřel v ulici Elm Street, kam se vrací pro "své děti". Byl totiž upálen místními rodiči z ulice poté, co se dozvěděli o jeho vraždách, ale nebyl potrestán zákonem. Tak vzali spravedlnost do vlastních rukou a chtěli se jej zbavit jednou provždy. Freddy byl zrovna v kotelně svého domu, když se rozhodli jej upálit. A od této kotelny se potom odvíjí většina dějství a temných scén ve filmu. Freddy Krueger uhořel, ovšem začal se vracet a zabíjet děti z Elm Street v jejich snech.

Tento první film se točí kolem Nancy, která žije se svou rodinou v domě po Kruegerovi. Začínají se jí zdát noční můry a když se s nimi svěří kamarádům, ti přitakávají, že i oni mají podobné sny. Celé drama začíná ve chvíli, kdy její přátelé začínají umírat ve spánku. Nancy si je jistá, že za jejich smrt může Freddy Krueger. Snaží se proti němu bojovat, ale nikdo jí nevěří a nechce podporovat její "bludy". Až časem zjišťuje, že její rodiče moc dobře ví, o koho se jedná...

Postavu Freddyho ztvárnil herec Robert Englund, který jí hrál celou sérií filmů. Poté si ještě zahrál Kruegera ve filmu Freddy vs. Jason v roce 2003 a tím jeho role vraha dětí navždy skončila.
Ve filmu si zahrál i Johnny Depp - roli přítele Nancy Glena. K zahrání této postavy ho protlačil jeho kamarád Nicolas Cage a tato role nastartovala jeho kariéru herce.
http://www.wrongsideoftheart.com/wp-content/gallery/posters-n/nightmare_on_elm_street_1_poster_01.jpg

Film pokračoval dalšími šesti na sebe navazujícími příběhy. Všechny díly zažily svou chvilku slávy - některé více, některé méně. Kliknutím na vybraný díl se dostanete na čsfd.cz, kde si můžete přečíst alespoň shrnutí obsahu filmu. Mými nejoblíbenějšími díly (samozřejmě první film je srdcovka) jsou 3. a 4.díl a naopak nejméně oblíbeným je kupodivu 2. díl společně s 5. dílem. Ale teď trochu kecám, protože bych na všechny filmy mohla koukat pořád dokola :D


http://www.wrongsideoftheart.com/wp-content/gallery/posters-n/nightmare_on_elm_street_2_poster_01.jpg


http://www.wrongsideoftheart.com/wp-content/gallery/posters-n/nightmare_on_elm_street_3_poster_01.jpg


http://www.flickeringmyth.com/wp-content/uploads/2013/10/TheDreamChildPosterInfant.jpg


http://static.tvgcdn.net/rovi/showcards/movie/128445/thumbs/16981743_1300x1733.jpg


https://fanart.tv/fanart/movies/11596/movieposter/new-nightmare-5212c3d98f5c8.jpg

Freddy vs. Jason je už samostatný film, který navazuje maximálně tím, že Freddy vzpomíná na své děti ulice Elm Street. Na Freddyho už všichni zapomněli a tak musí pomocí Jasona, kterému se do hlavy dostane ve snu v podobě Jasonovy matky, rozpoutat masakr teenagerů. Jason dokáže zabíjet mimo sny a Freddy se chce "svézt" na této řežbě a vytvořit si novou Elm Street v úplně novém městě. Má Jasona díky snům ve své moci, ale ten časem odhalí, že to celé ovládá Freddy a dost ho to rozzuří. Poté začíná boj mezi těmito dvěma zly.

Někomu to může připadat jako kravina, ale dle mne to byl super nápad postavit proti sobě dvě známé hororové postavy.
http://midnightsocietytales.com/wp-content/uploads/2015/12/freddy-vs-jason-poster.jpg

V roce 2010 vyšel remake původního filmu v režii Samuela Bayera. Musím se přiznat, že moje první rekace byla odmítavá. Proč sakra točí remake něčeho tak skvělýho a neměnitelnýho. No ale když se mi to rozleželo v hlavě, tak ten film vůbec nebyl špatnej. Logicky že to bude jiný. Lepší efekty, lepší kamera, lepší atmosféra. Jediné co mě zklamalo, byl samotný Freddy. V tomto remaku ho ztvárnil herec Jackie Earle Haley, což je výborný herec, ale maska Freddyho dopadla přímo katastroficky. Což dost kazí celkový dojem z filmu.
Nicméně jinak je to super! Neodsuzovala bych to jen kvůli tomu, že to je remake klasiky.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/fa/79/5a/fa795a76aed548e128c789528fbfa087.jpg